Nacrt zakona o posebnom registru lica pravosnažno osuđenih za krivična djela protiv polnog integriteta i iskorišćavanja djece Republike Srpske trebalo bi u ovom mjesecu da bude dostavljen Narodnoj skupštini Srpske na razmatranje, najavio je danas pomoćnik ministra pravde Srpske Slobodan Zec.
“Ovaj akt Vlada Srpske će razmatrati na sutrašnjoj sjednici, a njegovo upućivanje u skupštinsku proceduru zavisi od dinamike rada Narodne skupštine”, rekao je Zec novinarima u Banjaluci uoči stručne rasprave o nacrtu ovog zakona.
On je dodao da to zavisi od toga kada će skupštinski Kolegijum odlučiti kojeg će datuma u ovom mjesecu biti održana sjednica parlamenta.
“Nakon toga, uputićemo ovaj akt u proceduru u formi nacrta i nadamo se da će to biti u novembru”, naveo je Zec.
On je dodao da će se nakon primjedbi i sugestija koje budu dali narodni poslanici na nacrt sačiniti prijedlog ovog zakona, koji će nakon utvrđivanja na sjednici Vlade Srpske, biti upućen u skupštinsku proceduru.
“Nadam se da će se pred poslanicima ovaj akt u formi prijedloga naći u decembru, a to opet ne zavisi od Vlade”, istakao je Zec.
Ombudsman za djecu Republike Srpske Nada Grahovac napomenula je da ostvarivanje prava djece i njihova zaštita traže sistem, što podrazumijeva preduzimanje cijelog niza mjera i aktivnosti u različitim resorima.
“Uspostavljanjem registra pedofila, kako se popularno zove ovaj zakon, mogu slobodno da kažem da smo praktično zaokružili sistem zaštite djece od različitih oblika nasilja u normativnom smislu. Adekvatna reakcija nadležnih institucija u zadatim normativnim okvirima treba da obezbijedi zaštitu djece u ovoj oblasti”, naglasila je Grahovčeva.
Ona je navela da se zamjerke na predloženi tekst nacrta ovog zakona odnose na to da se obaveze koje imaju lica koja su u registru prestaju nakon 10 godina, što je, kako smatra, kratak rok i trebalo bi ga produžiti.
Grahovčeva je dodala da istovremeno treba povećati predviđeni broj javljanja lica iz tog registra nadležnom policijskom organu nakon izdržane zatvorske kazne.
Predsjednik Upravnog odbora Društva psihologa Srpske Sanja Radetić Lovrić rekla je da ni ovaj zakon neće spriječiti da bilo koje dijete zaboravi štetu koja mu je nanesena, odnosno traumu koju je doživjelo zbog seksualnog zlostavljanja ili iskorištavanja.
“Nije da ovih djela ranije nije bilo, samo su mehanizmi njihovog otkrivanja bili slabiji nego što su danas. Ovaj zakon shvatam kao jedan od mogućih mehanizama kontrole počinilaca ovakvih krivičnih djela”, navela je Lovrićeva.
Načelnik jedinice Uprave za policijsku podršku Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske Jovo Marković podsjetio je da MUP dugo godina sarađuje sa svim relevantnim institucijama o pitanju prevencije, odnosno zaštite djece u svim oblicima.
“Nama je u interesu da se spriječi zlostavljanje ili iskorištavanje djece prije nego što MUP mora da reaguje. Mislim da će registar umnogome doprinijeti da se te stvari spriječe. Za MUP je bitno da ovaj zakon bude u skladu sa ostalim zakonima u Srpskoj i BiH i potpisanim međunarodnim konvencijama”, istakao je Marković.
Stručnu raspravu organizovalo je Ministarstvo pravde Srpske da bi se dobila stručna mišljenja, sugestije i primjedbe na urađeni tekst nacrta u smislu stvaranja kvalitetnijih rješenja.
Ministarstvo pravde je 5. oktobra javnosti predstavilo radnu verziju Nacrta zakona o posebnom registru lica pravosnažno osuđenih za krivična djela protiv polnog integriteta i iskorišćavanja djece, čija je svrha obezbjeđivanje zaštite djece od seksualnog zloupotrebljavanja i iskorištavanja i sprečavanje lica koja su pravosnažno osuđena za tu vrstu krivičnih djela da ponovo izvrše isto ili slično krivično djelo.
Predviđena krivična djela za koja će se voditi ovaj registar spadaju u grupu krivičnih djela seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djece plus krivično djelo trgovine djecom.
Izvor: Srna