Porodiljsku naknadu treba da primaju sve porodilje koje su na dan stupanja zakona bile nezaposlene i koje imaju djecu do godinu dana, smatraju majke koje su rodile prije decembra, tvrdeći da ih zakon diskriminiše.
Vijest da će nezaposlene majke iz Republike Srpske dobijati 405 KM mjesečno dok god dijete ne napuni godinu dana nakratko je obradovala sve porodilje.
Međutim, ispostavilo se da nezaposlenost nije jedini uslov za ostvarivanje prava na doplatak, što majke, koje ne ispunjavaju sve uslove, smatraju diskriminacijom.
Ukoliko se usvoji novi zakon o dječjoj zaštiti u Republici Srpskoj, mjesečni doplatak od 405 KM primaće samo majke koje su se porodile od decembra ove godine, pa sve do prvog rođendana djeteta, osim ako su u pitanju blizanci; tada se dodatak prima 18 meseci.
Važna primanja
Ovo je kod mnogih majki, koje su rodile tokom godine, izazvalo ljutnju, jer smatraju da nije pravedno to što nekoliko dana može biti uslov za ovako važna primanja.
– Nije pošteno da se ovo pravo uskrati nezaposlenim majkama koje već imaju bebu, jer dodatak treba da se isplaćuje sve dok dijete ne napuni godinu. Logično bi bilo da ga dobiju i mame koje su se nedavno porodile, a od starosti djeteta će zavisiti koliko dugo će primati dodatak – smatra majka Jelena B.
Tvrdi da zakon i te kako diskriminiše nezaposlene majke sa djetetom mlađim od godinu dana, te da će one uraditi sve kako bi se ove nepravilnosti ispravile.
– Imam bebu od pola godine i značilo bi mi da dobijam dodatak bar još tih šest mjeseci, dok dijete ne napuni godinu. Ako usvoje zakon bez ove odredbe, uložićemo žalbu Ustavnom sudu zbog diskriminacije – dodaje ona.
Diskriminisano se oseća i Banjalučanka Jovana Rauš, koju samo mjesec dana sprečava da prima 405 KM mjesečno.
– Podržavam ovaj zakon. Konačno nešto dobro za nezaposlene majke, ali se moraju uvrstiti i one koje trenutno imaju bebu mlađu od godinu. Ja sam 2. novembra rodila treće dijete i nije pravedno da ne dobijam tu naknadu – smatra ova majka.
Borba u parlamentu
Zakon će se pred narodnim poslanicima naći u utorak, a nezadovoljne majke imaju vremena da do tada skrenu pažnju na ono što smatraju neispravnim.
Borbu majki podržaće i SDS-ova poslanica Narodne skupštine RS, Snježana Božić, koja kaže da u zakonu ima mnogo uslova na kojima treba raditi, te da zakon pred poslanike nije trebao doći po hitnom postupku.
– Bilo bi bolje da je došlo u formu nacrta, pa da o tome razgovaramo kroz javne rasprave i saslušamo sve one koji su zainteresovani za to.
Zato ćemo pokušati da sve to vratimo u redovnu proceduru. Ne znam koliko ćemo moći uraditi na skupštini, ali svakako ćemo pokušati – dodaje ona.
Sve zavisi od budžeta
Da još ima mjesta za popravku, saglasna je i bivša ministarka porodice, omladine i sporta RS Nada Tešanović (SNSD). Međutim, kaže da se zakon ne može primjenjivati retroaktivno.
– Zakon se nikada ne primjenjuje retroaktivno. One koje ne budu obuhvaćene novim zakonom sigurno su imale određena primanja koja su išla iz Fonda dječje zaštite. Uostalom, zakon još nije stupio na snagu. Prema tome, ima vremena da se daju određene primjedbe, ali na Skupštini ćemo vidjeti da li će se te primjedbe usvojiti i mogu li da se usvoje – smatra Tešanovićeva.
Dodaje da bi i oni voljeli da sve majke dobijaju naknadu i to duži niz godina, ali sve zavisi od budžeta i toga koliko je novca predviđeno za ove namjere.
Zakon o dječjoj zaštiti predložen je za usvajanje po hitnom postupku, zajedno s budžetom za 2018. i programom ekonomskih reformi do 2020. godine.
Još loših uslova
Osim toga što zakon ne obuhvata one koje su rodile prije decembra, materinski dodatak neće dobijati ni nezaposlene majke, koje nisu živjele u RS najmanje godinu dana prije rođenja djeteta.
– Ovo je takođe uslov o kome treba diskutovati. Postoji mogućnost da se žena iz druge sredine uda za nekoga u Srpskoj, postane naša sugrađanka i ovde se porodi. Međutim, ako nije živjela ovdje godinu dana prije rođenja, nema pravo na dodatak, što smatram da nije u redu – dodaje Snježana Božić.
Izvor: blic.rs