Verona ima legendu o Romeu i Juliji, a Banjaluka o Safikadi, i obe priče svjedoče o tragičnim ali i vječnim ljubavima. Na mjestu gdje Safikada počiva, turisti i Banjalučani tradicionalno pale svijeće i polažu cvijeće za sreću u ljubavi.
Mladi iz Banjaluke i Mostara, njih 40, oživjeće ljubavnu legendu o Safikadi kroz zajednički rad u SAFIKADA hackathonu, koji se održava tokom proljeća 2018. godine.
O čemu se radi:
Hackathon predstavlja kolaboraciju u kompjuterskom programiranju, a izazov na ovom hackathonu je napraviti sistem koji zaljubljenim parovima širom svijeta omogućava da se preko Facebooka loguju na mobilnu aplikaciju Safikada, i klikom na samo jedno dugme upale elektronsku svijeću u Banjaluci, na Safikadinom memorijalnom mjestu.
Kamera koja se tu nalazi šalje nazad fotografiju upaljene svijeće, zajedno sa imenima zaljubljenih na displeju pored svijeće. Tu fotografiju zaljubljeni mogu zatim da podijele na Facebooku ili nekoj drugoj socijalnoj mreži, promovišući na taj način Banjaluku.
Učešće je besplatno, a rok za prijave je 19. ferbuar 2018, preko www.robokids.xyz
Prijaviti se mogu svi mladi od 12 do 22 godine, u jedan od 4 tima:
- Za razvoj Safikada.com web sajta
- Za razvoj mobilne aplikacije
- Za razvoj elektronskog dijela na Arduino platformi
- Za razvoj suvenira kroz 3D print
Izabrana ekipa od 20 mladih iz Banjaluke će zatim ići na trodnevni trening u Mostar, praćeno povremenim okupljanjima i radom u Banjaluci u ROBOKIDS Centru, te finalna 3 dana hackathona u Banjaluci. I sve to uz mnogo zabave i druženja.
“Ime Safikada, i riječ safija ima značenje čistote, što govori o toj djevojci kao izuzetnoj osobi izvanredne ljepote, karakternih osobina, ženstvenosti i ljudskog dostojanstva. Ona u sebi nosi simbol multietičnosti, multikulturalnosti, nudi suživot, toleranciju i očuvanje tradicije, običaja i kulturnoistorijske baštine Bosne i Hercegovine”, objasnio je Muharem Insanić, autor istoimene opere o najvećoj banjalučkoj ljubavnoj legendi, u svom intervjuu za portal “Buka“
Hackathon organizuju EXIT Centar (Banja Luka) i Centar za tehničku kulturu (Mostar), uz pomoć Ambasade SAD-a u BiH.
Više informacija možete naći putem facebook.com/robokidsbanjaluka