Mislili smo da se moramo nositi sa bubuljicama i miteserima na licu tokom puberteta ili PMS-a, a onda se ove “napasti” pojave i na drugim dijelovima tijela, ne birajući ni mjesto ni naše godine. Akne na zadnjici su naročito bolna i problematična “napast”.
Akne na zadnjici, leđima, licu i vratu, dekolte zoni… Niti jedan dio našeg tijela nije siguran od akni, odnosno bubuljica. Nažalost. Hormonalne promjene, masna koža, sintetički materijali, toplo vrijeme i prekomijerno znojenje redovno “učine svoje”.
Akne ne gnjave samo tinejdžere niti se zadržavaju samo na licu. Možda ste se već susreli sa jedom ili dvije iritantne crvene bubuljice, ili čitavim odredom akni na guzi i ne znate kako da ih se riješite.
Iako su skrivene od tuđih pogleda i dolaze do izražaja tek kada ste u donjem vešu ili kupaćem kostimu, one mogu da budu vrlo neugodne. A da ne spominjemo kolika su noćna mora kada treba da se skinete na plaži.
Zašto ih dobijamo i kako ih se riješiti? Pokušaćemo da odgovorimo na ova pitanja:
Kako i zašto nastaju akne na zadnjici? Šta je folikulitis?
Akne na ovom dijelu tijela često nisu obične akne, mada izgledaju tako. Ove promjene na koži zadnjice nazivaju se folikulitis. To je upala folikule dlaka, koja može da se pojavi bilo gdje na tijelu gdje postoje dlačice, pa tako i na guzi.
Nepropusnost odjeće i znojenje uzrokuju okluziju (zatvaranje) folikula, nakupljanje mrtvih stanica kože i rast bakterija, što dovodi do nadražujuće reakcije koja se ispoljava u vidu crvenila i akni.
Ovakvo stanje može na kraju da ostavlja tragove – flekice i ožiljke – pogotovo ako probate da ih istisnete.
Dakle, najčešće je uzrokovan nošenjem neprozračnih tkanina, poput spandeksa i uske odjeće, razmnožavanjem različitih mikroorganizama (bakterija ili gljivica) i kao drugim faktorima.
Gram pozitivina bakterija Staphylococcus aureus (zlatni stafilokok) smatra se jednim od glavnih krivaca za ovo zapaljensko stanje kože na zadnjici, mada to mogu biti i drugi patogeni organizmi.
U tom slučaju folikulitis je zarazan, a može se dobiti direktnim kontaktom sa zaraženom osobom, preko tuđih ličnih stvari, koriščenjem nečistih bazena, đakuzija i sl.
Mogući uzročnici folikulitisa:
- Bakterijske i gljivične infekcije
- Slab imuni sistem
- Tijesna odjeća koja iritira kožu
- Sintetički materijali, gumirani porubi donjeg veša
- Vrućina i znojenje
- Slaba higijena, naročito nakon fizičkih aktivnosti i preznojavanja
- Koža koja je inače problematična (akne, dermatitis)
- Predugo sjedenje
- Višak kilograma
Kako se manifestuje folikulitis:
- Na iritiranoj koži javljaju se potkožne bubuljice i manji ili veći gnojni čvorići
- Koža je crvena i upaljena
- Zahvaćeno područje je bolno i osjetljivo
- Javlja se senzacija peckanja i svraba
Kako izbjeći folikulitis na zadnjici?
Neka vaša koža diše
Prilikom vježbanja ali i svakodnevnih aktivnosti pokušajte nositi komotnije pamučne gaćice ili bokserice. Nakon sportskih aktivnosti, skinite trenirku i tuširajte se što je prije moguće.
Koristite prirodne i komotne materijale
Pokušajte izbjeći super usku odjeću i vještačke materijale. Čak i farmerice mogu da sadrže više vještačkih materijala nego što mislite i mogu pogoršati stanje. Pored toga, neke boje za tkaninu, poput plave boje džinsa, doprinose problemu i odgovorne su za više alergijskih reakcija na koži.
Smanjite znojenje
Ako primijetite da imate ovaj problem, pokušajte upotrijebiti kristalni kamen protiv znojenja, prirodni preparat koji sprječava rast i razvoj bakterija, kako biste izbjegli pojavu neželjenih bubuljica na stražnjici. Možete da koristite i baby puder ili kremicu na bazi cinkovog oksida, da biste smirili kožu i spriječili crvenilo. Svaki preparat nanesite bar petnaestak minuta prije oblačenja da biste mu dali vremena da se upije i bude djelotvoran.
Pored toga, pokušajte da:
- smanjite unos loših namirnica, uključujući proste šećere, bijelo brašno, fast food i sve što može da optereti jetru
- pijete dosta tečnosti za detoksikaciju organizma
- redovno mijenjajte posteljinu
- koristite blage deterdžente i omekšivače za veš jer znaju da iritiraju kožu
- vodite računa o higijeni i prilikom svakog tuširanja uradite blagi mehanički piling rukavicom za eksfolijaciju
- obavezno koristite novi peškir
- presvlačite se češće, jer je znojna odjeća puna bakterija
Proizvodi koje možete upotrijebiti u borbi protiv akni na guzi ili na drugim dijelovima tijela:
- Losioni sa glikolnom kiselinom za nježni piling i odstranjivanje mrtvih stanica i nečistoća sa kože
- Preparati sa salicilnom kiselinom koja djeluje kao antiseptik, smanjuje upalu, uklanja mrtve ćelije i čisti začepljene pore
- Gelovi i kreme sa benzoil peroksidom, koji isušuje višak ulja ili sebuma u folikulama, otčepljuje pore i djeluje kao blagi antibiotik. Isprobajte ga na maloj površini kože, zbog mogućih alergijskih reakcija, koje mogu da se ispolje u vidu crvenila ili otoka.
- Moisturizeri (ovlaživači) za lice sa mliječnom kiselinom takođe mogu biti korisni jer blago uklanjaju stare stanice kože.
- Vaš ljekar vam takođe može propisati i topikalni antibiotik kao što je Klindamicin gel, ako su bakterije uzrok vašeg problema. Klindamicin se uspješno koristi u liječenju bubuljica na licu (acne vulgaris), pa će pomoći i u ovom slučaju. Pored toga što djeluje antibakterijski, on smanjuje i slobodne masne kiseline na površini kože, što doprinosi boljim rezultatima.
- Ukoliko je uzročnik folikulitisa gljivična infekcija, ljekar će vam propisati antimikotike.
- Ako postoji hiperpigmentacija (tamne mrlje) kao posljedica bubuljica na stražnjici, dermatolog vam može preporučiti adekvatnu kremicu prema potrebi.
Prirodni preparati za akne na zadnjici i efikasnu borbu protiv njih:
- Maska od jogurta, jer jogurt sadrži mliječnu kiselinu, cink i vitamine koji mogu pomoći u poboljšanju teksture kože. Nanesite jogurt na problematično područje i držite desetak minuta da se upije, a zatim saperite. Masku primjenjujte do tri puta sedmično.
- Kokosovo ulje, koje zahvaljujući svojoj kaprilnoj i laurinskoj kiselini ima antimikrobno djelovanje, te pomaže kod različitih infekcija kože, sprječava upale i ubrzava zacjeljivanje rana.
- Bijeli luk: sadrži alicin, supstancu sa snažnim antibakterijskim i antivirusnim djelovanjem, te je odličan za liječenje različitih kožnih infekcija uključujući i folikulitis. Konzumirajte nekoliko čena bijelog luka svaki dan ili koristite suplemente.
- Jabukovo sirće, ima antibakterijska, antivirusna i antiseptička svojstva. Pomiješajte ga u omjeru 1:2 sa mlakom vodom i napravite obloge za svoju guzu.
Vjerujemo da ćete sa ovim savjetima nokautirati dosadne bubuljice na zadnjici. To su i zaslužile.
Autor: Erna Bučinski/MamaKlik.com