Najčešće polno prenosive bolesti u trudnoći

POLNO PRENOSIVE BOLESTI U TRUDNOĆI SU JAKO OPASNE, MOGU DOVESTI DO OZBILJNIH KOMPLIKACIJA I UTICATI NA ZDRAVLJE MAJKE I BEBE. DVIJE NAJČEŠĆE POLNO PRENOSIVE BOLESTI U TRUDNOĆI SU GONOREJA ILI TRIPER I SIFILIS.

Gonoreja

Gonoreja (triper ili kapavac) je polno prenosiva bolest koja zahvata uglavnom sluzokožu polnih organa. Prenosi se polnim putem ali isto tako može da se desi infekcija odjećom, peškirom, donjim rubljem, neadekvatnom higijenom…

Prvi simptomi ove bolesti su pečenje prilikom mokrenja, pojava gustog sekreta, obično jednostrani otok velikih usana, jak svrab kao i moguća povišena tjelesna temperatura.

Simptomi su kod nekih trudnica jako naglašeni dok kod drugih nisu i bolest se može otkriti kada jako zahvati organizam. Gonokok može izazvati i upalu zglobova, odnosno jednog zgloba ukoliko dospije u krv.

Gonoreja je jako opasna u trudnoći jer obično izaziva najviše problema prilikom porođaja. Tada je sam porođaj teži i bolniji zbog uticaja gonokoka na sluzokožu i kožu.

Opasnosti za bebu su takođe velike jer može odmah nakon porođaja da dođe do problema sa očima zbog jakog otoka i gnoja koji se skuplja na kapcima bebe. Kod beba ženskog pola zaraza je moguća i na polnim organima.

Kod porodilje obično dolazi do zapaljenja materice neposredno nakon porođaja. Ukoliko trudnica primijeti znake bolesti ili posumnja na njih treba hitno tražiti ljekarsku pomoć jer se gonoreja uspješno liječi.

Sifilis

Sifilis je zarazna bolest koja ima puno veće komplikacije i nepovoljno utiče i na majku i na plod. Sifilis se ne zaustavlja samo na polnim organima, bolest se širi prvo na krv i putem krvi obolijevaju i svi drugi organi.

U kasnijem stadijumu bolest može da zahvati svaki organ, može da dovede do jako teških stanja, da se prenosi nasljedno i ispoljava u jako teškim oblicima.

Sifilis nije bolest koja počinje bolovima nego se nakon zaraze polnim putem stvara rana na polnim organima koja je vlažna, otečena kao i okolne limfne žlijezde.

Rane mogu da prođu spontano ali se zatim javljaju druge tegobe, u vidu promjena na koži. Ove promjene mogu proći same i bez liječenja ali da nakon nekoliko godina ozbiljno obole dijelovi tijela ili organi.

Sifilis je jako podmukla bolest i zna da miruje po nekoliko godina a da žena uopšte nije svjesna da je oboljela.

Ponekad to otkriva tek poslije nekoliko spontanih pobačaja, prijevremenog donošenjem mrtvorođenog djeteta na svijet ili rađanjem oboljelog djeteta. Dijete se uvijek zarazi putem krvi ili limfe majke.

Iako plod rijetko preživi, ako se rodi odmah se vide posljedice sifilisa. Dijete je slabo razvijeno, sa staračkim izgledom lica, suvom i naboranom kožom, nosem u obliku sedla, ispucanim usnama, kožnim promjenama u vidu plikova čiji je sadržaj jako zarazan. Sifilis se prenosi i dodirom, ljubljenjem, upotrebom istih predmeta…

Ako je majka zaražena neposredno pred kraj trudnoće, postoje šanse da se dijete rodi zdravo. Ukoliko je to slučaj majka ne treba da doji dijete jer ga tako može zaraziti poslije porođaja.

Sve buduće majke pogotovo ako su sklone mijenjanju partnera, imale su seksualni kontakt sa mogućim oboljelim u prošlosti, treba da obave pretrage krvi, da se informišu i na vrijeme liječe.