Da li vas je ikada interesovalo kako se čuvaju matične ćelije? Odgovor smo potražili u Švicarskoj banci matičnih ćelija (Swiss Stem Cell Bank), prvoj privatnoj banci matičnih ćelija iz krvi pupčanika.

Šta su matične ćelije iz krvi pupčanika i zašto su toliko važne?
Matične ćelije posjeduju izuzetan potencijal da se razvijaju u različite vrste ćelija u tjelu tokom ranog života i rasta.
Osim toga, u mnogim tkivima u organizmu one služe kao neka vrsta „unutrašnjeg sistema remonta“ jer se dijele i razmnožavaju kako bi dopunile druge ćelije sve dok je osoba živa.
Krv iz pupčanika je veliki izvor matičnih ćelija, koje mogu proizvesti sve ostale ćelije pronađene u krvi, uključujući i ćelije imunološkog sistema.
U poređenju sa matičnim ćelija od donora iz koštane srži, transplantacija matičnim ćelijama iz krvi pupčanika dovodi do manje inkompatibilnosti imunog sistema kao što je Graft-Versus-Host pojava (karakteristična za odbacivanje organa).
Zbog toga su matične ćelije iz pupčane vrpce toliko dragocjene! One se na vrlo jednostavan način mogu uzeti prilikom porođaja bez bilo kakvog rizika po majku ili dijete.
Od toga da li se izdvajaju matične ćelije iz krvi pupčanika ili se uzorak čuva kao puna krv, zavisi da li će u trenutku obrade biti poznato koji broj, kvalitet i vitalnost matičnih ćelija će biti na raspolaganju za potrebe terapije.
Da li vas je ikada interesovalo kako se čuvaju matične ćelije?
Odgovor smo potražili u Švicarskoj banci matičnih ćelija (Swiss Stem Cell Bank) smještenoj u švicarskom gradu Vacallo, u kojoj se pohranjuju isključivo izdvojene matične ćelije.
Korištenje standarda izdvajanja matičnih ćelija je jedan od glavnih razloga zašto su matične ćelije pohranjene u Švicarskoj banci matičnih ćelija prihvatljive u svim klinikama, institucijama i bolnicama širom svijeta. U slučaju potrebe, ovako pohranjen uzorak odmah je spreman za upotrebu.

Švicarska banka matičnih ćelija je jedna od sedam privatnih banaka u svijetu koja je akreditovana FACT-NetCord akreditacijom, čime je svrstana u 50 najboljih banaka matičnih ćelija u svijetu.
Kada se krv i tkivo pupčanika uzimu odmah nakon rođenja djeteta, bilo da je u pitanju prirodni porođaj ili carski rez, u roku od najduže 72 sata se dostavljaju u Švicarsku banku matičnih ćelija.

Odmah po prijemu, u švicarskoj laboratoriji vrši se serološko i mikrobiološko testiranje krvi pupčanika, krvi majke i tkiva pupčanika.
Nakon toga se vrši izdvajanje matičnih ćelija, poslije čega se uzorak ostavlja u “karantin” banku, privremeno, na -100 °C. Nakon dobijanja informacija o kvalitetu i ispravnosti uzorak je spreman da se deponuje u “finalnu” banku za dugoročno čuvanje, na -196°C.

Jedan mali dio uzorka se odvojeno čuva, jer je izvjesno da će u bliskoj budućnosti medicina napredovati i omogućiti umnožavanje matičnih ćelija kada nam zatrebaju.

Kada se završi kompletna procedura uzimanja, transporta, analiza uzorka, obavezno izdvajanje i pohranjivanje, ako i kada se regulišu finansijske obaveze, Švicarska banka matičnih ćelija Vam dostavlja Certifikat o uspješnom pohranjivanju matičnih ćelija.
Ako se ukaže potreba za korištenjem matičnih ćelija, izuzetno je važna saradnja banke i transplantacionog centra – tamo gdje se sprovodi terapija.
Švicarska banka matičnih ćelija sarađuje sa prestižnim transplantacionim centrima i sačuvan uzorak kod nas garantuje mogućnost primjene.
Postoje klinike koje prihvataju samo uzorke od banaka koje posjeduju FACT NetCord certifikat.
Upravo nas ovaj certifikat obavezuje da pružimo individualnu podršku pacijentu u pretrazi transplantacionih centara za konkretnu bolest.
Više informacija o Švicarskoj banci matičnih ćelija možete naći na njihovoj zvaničnoj web prezentaciji maticnecelije.eu.

E.B/MamaKlik.com
https://www.mamaklik.com/2018/04/11/sta-su-maticne-celije-zbog-cega-su-toliko-vazne/
9 stvari zbog kojih je Fact NetCord najbolja akreditacija za banke matičnih ćelija
SLAVNA TENISERKA BRINE O POTOMSTVU: Ana Ivanović zamrzava bebine matične ćelije