Bez obzira na to jesu li “smijalice” ili “mrštilice”, jesu li posljedica stresa, suhe kože ili sunca, tridesete su godine kada se na licu počinju pojavljivati isprva jedva vidljive, a vremenom i sve upadljivije borice.
One iscrtavaju tajnu mapu na vašem licu i otkrivaju mnogo više nego što možete zamisliti: jeste li na vrijeme počeli njegovati kožu, kako spavate, što vam je zapisano u genetskom kodu… Bilo kako bilo, naša koža neminovno stari, a krema za bore postaje sastavni dio života već u tridesetima.
Krema za bore: Prevencija počinje u dvadesetima
Kada kažemo prevencija, ne mislimo na upotrebu anti-ageing krema. Nastanak bora se ne može spriječiti, ali se može prilično usporiti pravilnom njegom.
Preko dana koristite hidratantnu kremu koja štiti od UVA i UVB zraka, bez obzira na godišnje doba, jer je sunce jedan od najvećih neprijatelja kože.
Naveče je obvezna hidratantna krema koja sadrži hranljive sastojke i koja će u kombinaciji s dnevnom, biti dovoljna da spriječi preuranjenu pojavu bora.
Ova životna dob ne predviđa korištenje krema protiv starenja jer se na taj način može postići suprotan efekat. Iako je jedan od glavnih sastojaka ovakvih krema retinol, koji eliminiše akne i sužava proširene pore, u dvadesetima bi ih ipak trebali izbjegavati.
Tridesete su pravo vrijeme
Bore se počinju formirati u dubljim dijelovima kože još u dvadesetima, ali na površini postaju vidljive tek desetak godina kasnije.
Koža gubi elastičnost pa je konstantno hidriranje neophodno, a ako ste s njegom krenuli na vrijeme, u tridesetima (a i kasnije) ćete imati manje “posla”.
Kada ugledate prve bore, nastavite koristiti dnevnu hidratantnu kremu s UV zaštitom, a naveče na očišćeno lice nanesite namjensku anti-ageing kremu koja odgovara vašem tipu kože.
S godinama žlijezde sve slabije luče sebum, koža postepeno gubi elastičnost i čvrstoću, pa je sve te promjene neophodno popratiti odgovarajućom njegom. Suha koža posebno je problematična jer su na njoj tragovi vremena mnogo uočljiviji nego na masnoj koži.
Šta morate znati o kremama?
Pri kupovini krema za bore obratite pažnju na sastojke. U proizvodnji kolagena i povećanju elastičnosti pomažu antioksidansi, vitamini C i E, voćne kiseline. Takođe, krema bi trebala sadržavati protivupalne sastojke, hijaluronsku kiselinu, lipide i aminokiseline koji kožu održavaju hidriranom.
Ako imate genetsku predispoziciju za bore, osim krema, možete koristiti i serume, jer oni sadrže veću koncentraciju sastojaka koji su neophodni u borbi protiv bora.
Za osjetljivo područje oko očiju, koristite posebne kreme s hijaluronskom kiselinom koje odlično zatežu kožu. I ne zaboravite koliko je važan redoviti piling, ali i dubinsko čišćenje lica.
Kreme bogate teksture mogu lako začepiti pore, zato ne pretjerujte – količina proizvoda koju nanosite ne bi trebalo da bude veća od veličine lješnika.
Kružnim pokretima razmažite kremu po čelu, a zatim od nosa prema obrazima i bradi, strogo izbjegavajući područje oko očiju. Ne zaboravite nanijeti kremu na dekolte i vrat, i to od dekoltea prema vratu i licu.
Promijenite navike i usporite starenje
Pušenje, manjak tekućine u organizmu i izlaganje suncu bez zaštite, 10 puta povećavaju šansu od prijevremenog nastanka bora.
Facijalne ekspresije i način spavanja takođe utiču na ubrzano starenje.
Pravilna njega i redovno čišćenje lica, upotreba lagane i kvalitetne šminke, spavanje na leđima umjesto na strani ili stomaku, prestanak pušenja, korištenje krema s UV zaštitom, kao i hidratacija cijelog tijela, učini će da još dugo zadržite mladalački izgled.
Izvor: make-up.hr