Oko značenja koje ima izraz “lepo ponašanje” većina roditelja će se načelno složiti. Kako se to lepo ponašanje zaista manifestuje i kako naučiti dete da se lepo ponaša, ipak predstavlja izazov za mnoge mame i tate.
Da li ste znali da postoje lakši načini na koje dete može da savlada lepo ponašanje?
Možda se nekada osećate kao papagaj dok ponavljate sve one fraze koje roditelji najčešće koriste u pokušaju da dete nauče da se lepo ponaša? Možda se osećate poraženo kada stalno morate da govorite:
“Ne mljackaj!”
“Ne viči!”
“Sedi lepo.”
“Ne bacaj!”
Bilo je lako naučiti “Hvala.” i “Molim.” Ali su svi drugi pokušaji da vaše dete savlada osnovni bonton, svojevrsni izazov! Razumemo kako se osećate…
Evo nekoliko načina koji vam mogu biti od koristi kako bi dete savladalo lepo ponašanje
Praktikuj ono što govoriš
Ukoliko zaista želite da vaše dete ima manira, odnosno, da se lepo ponaša u različitim situacijama, jedini primer od koristi – ste Vi.
Kada se roditelji i bliska porodica ponašaju u skladu sa onim što traže od deteta, detetu vremenom nećete ni morati da govorite određene stvari, već će mu lepo ponašanje biti sasvim normalna pojava koju upražnjavaju svi članovi porodice, pa i ono.
Budite kreativni kako bi se dete naučilo lepim manirima
Kada želimo da dete kroz razgovor naučimo nečemu, korisno je ako smo kreativni.
- Igrajte se postavljanja stola.
- Dozvolite detetu da vam pomogne oko stavljanja tanjira i escajga na sto.
- Objasnite mu čemu služi koji tanjir, kako se drži pribor, a potom i kako se sedi i ponaša za stolom.
- Dajte detetu omiljene igračke, neka ih ono nauči kako da se oni ponašaju za stolom.
- Napravite malu čajanku, gde će dete kroz igru primeniti naučeno.
Ovaj “recept” primenjiv je na sve oblike lepog ponašanja.
Pohvalite dete da bi shvatilo šta je lepo ponašanje
U situaciji u kojoj primetite da dete praktikuje naučeno, uvek pohvalite to što vidite: “Divno je od tebe što me piraš kako sam.” “Sjano je izviniti se, bravo za tebe!” “ Veoma cenim što nisi prekinuo razgovor, hvala ti.” Itd.
Budite dosledni
Ukoliko insistirate da se u vašoj kući komunicira s poštovanjem, onda drugačije ponašanje ne treba tolerisati.
Ako vam se dete obrati neprimereno, smireno mu recite da će dobiti odgovor tek kada bude pitalo na lep način, onako kako ste do sada razgovarali. U protivnom, nema komunikacije.
Ne brukajte dete
Ukoliko je dete već upoznato sa osnovnim bontonom, ne morate ga stalno podsećati: “Da li si rekla “Hvala” “? “Jesi li se izvinio?”, “Hajde sad kaži: “Molim te””.
Umesto toga, pripremite dete na to gde idete, kako je u redu ponašati se u pozorištu, muzeju, galeriji, prodavnici, u gostima.
Objasnite koncept posete, šta ćete otprilike raditi, šta dete može da očekuje. Recite detetu i zašto je korisno da se lepo ponaša, a šta se dešava kada i sami sretnete osobu bez manira.
Najvažnije je da detetu sopstvenim primerom pokažete šta smatrate lepim ponašanjem. Zato je korisno razumeti da dete nikada nije suviše malo da biste mu rekli: “Hvala.”, “Izvini.”, “Izvoli.” i da biste se Vi ponašali u skladu sa onim što očekujete od deteta.
Roditeljski autoritet kod djece i kriza autoriteta: Kako se nositi sa djetetom koje viče i prkosi?
ŠTA RADE DOBRI RODITELJI: 5 „svakako“ i „nikako“ u roditeljstvu