Šta je folna kiselina?
Folna kiselina je jedan od najbitnijih elemenata za očuvanje zdravlja bebe. Bitan je unos folne kiseline prije i u prvih 12 nedjelja trudnoće. Osim što štite plod, folati su bitni i za imunitet, zdravlje srca , mišićnog i nervnog sistema.
Zašto je folna kiselina toliko važna?
Uzimanjem folne kiseline smanjuje se procenat oštećenja nervnog sistema novorođenčeta za 50% do 80%. Preporučuje se da folnu kislenu svakodnevno uzimaju sve žene koje planiraju trudnoću ili trudnice u ranoj trudnoći.
Dokazano je da neadekvatan unos folne kiseline prije začeća i u toku prvih 12 nedjelja trudnoće dovodi do defekta neuralne cijevi kod fetusa. Važno je napomenuti da se većina oštećenja uzrokovanih deficitom folne kiseline pojavljuje u toku prvih nekoliko nedjelja trudnoće.
Važnost folne kiseline i prije začeća
Folna kiselina ima esencijalnu ulogu u sintezi DNK i dijelova RNK koji su potrebni za sintezu proteina u svim ćelijama. Zbog toga “brzorastuća” tkiva, kao fetus ili ćelije koje se moraju brzo obnavljati poput crvenih krvnih ćelija i ćelija imunog sistema, imaju veliku potrebu za folnom kiselinom.
Izvori folne kiseline koje se mogu unijeti hranom su :
- špinat,
- narandža,
- pasulj,
- paradajz sok…
Hranom se ne mogu unijeti dovoljne količine te se svakako trudnice (kao i žene koje planiraju trudnoću) moraju posavjetovati sa ginekologom oko unosa i doziranja suplemenata folne kiseline.
Zdrava trudnoća i ishrana: Vitamini i minerali koji su potrebni trudnicama