U prvim danima života, beba u inkubatoru provodi vrijeme ako je prijevremeno rođena beba, ako je kod nje po porođaju uočen neki problem vezan uz vitalne funkcije ili stanje koje zahtjeva prilagođavanje na vanjski svijet.
U ovom tekstu ćete pročitati:
- kako izgleda inkubator
- čemu služi
- od čega se sastoji
- šta kao roditelj možete uraditi u prvim danima života bebe u inkubatoru
Šta vi možete uraditi za bebu u inkubatoru
Ako je beba u inkubatoru, možete je svakodnevno obilaziti, pričati joj ili dodirivati je kroz otvore predviđene za to. Bebe pamte glas i dodir roditelja.
Majke se trebaju truditi da održavaju dojenje jer je majčino mlijeko najbolje što beba može dobiti. Treba nastojati redovno izmuzati dojke i spremno dočekati bebicu.
Period kad je beba u inkubatoru je jako stresan, pogotovo za majke ali treba se truditi da se ostane pozitivnog stava i optimista.
Ljekari će roditeljima uvijek detaljno objasniti razloge boravka bebe u inkubatoru kao i vrijeme koje će vjerovatno provesti u njemu.
Bebe koje nisu prijevremeno rođene u inkubatoru obično borave oko nedjelju dana, zavisno od razloga.
Ako je težina ispod 2.000 grama, ostaju u inkubatoru sve dok ne postignu težinu od 1.900 – 2.000 grama, pod uslovom da ne postoji nijedan drugi razlog za boravak u inkubatoru.
Beba težine ispod 1.000 grama, ostaje znatno duže u inkubatoru, dok god ne postigne odgovarajuću težinu, što se dešava najčešće sporo.
Volite svoju bebu jer je ljubav to što joj sigurno možete dati a inkubator će joj za to vrijeme pružiti sve ostalo.
Posmatrajte ovaj aparat kao nešto što bebi samo pomaže.
Šta je inkubator i kako funkcioniše?
Postoje različite vrste inkubatora, zavisno od tehničke opremljenosti bolnice, negdje su moderniji negdje stariji modeli.
Svi imaju uglavnom istu funkciju i osnovne dijelove s tim da neki dodatno posjeduju vage, aparate za mjerenje vlažnosti vazduha ili druge dodatke.
Bebice nekad neposredno po rođenju nisu u stanju da održavaju normalnu temperaturu tijela i boravak u inkubatoru im pomaže da borave u za njih odgovarajućoj sredini i zaštiti ih od mogućih infekcija.
Mala tijela nemaju razvijen sistem termoregulacije tako da je inkubator sa podešenom temperaturom i dodacima spas za njih.
Mnogim roditeljima izgleda zastrašujuće ali svaki dio ima svoju nezamjenljivu funkciju i jako pomaže da se prevaziđu prvi, ponekad kritični dani i da beba ima odgovarajuću njegu, ishranu, kiseonik i boravak u odgovarajućim vanjskim uslovima.
“Vještačka pluća” i šator za kiseonik
Neke bebe poslije rođenja nisu u stanju da dišu same jer je respiratorni sistem nezreo. Tada veliku pomoć imaju respiratori i CPAP aparati.
Ovi aparati bukvalno spašavaju živote maleckih stvorenja.
Ako beba treba samo dodatnu količinu kiseonika u inkubatoru postoji plastična pregrada u predjelu glave u koju se putem šire cijevi sprovodi dodatni kiseonik.
Beba u inkubatoru i sonde za ishranu
Veliku pomoć u ishrani bebica igra i sonda ili cjevčica koja se uvodi kroz nos ili usta u želudac.
Ovo omogućava normalnu ishranu bebe koja ima slab ili nikakav refleks sisanja, problem sa gutanjem i disanjem ili bilo kakav zdravstveni problem koji zahtijeva ovakakv način ishrane.
Monitor za praćenje osnovnih životnih funkcija beba u inkubatoru
Pomoću monitora se prate osnovne životne funkcije bebe a to su disanje, pritisak i rad srca.
Na bebinoj koži su senzori koji u svakom trenutku bilježe šta se dešava i ukoliko je potrebno upozoravaju osoblje da na vrijeme reaguje.
Ovo pravovremeno reagovanje osoblja najčešće spašava život.
Infuzioni sistem
Iako su bebice u prvim danima jako male i vene su tanke postoje intravenski sistemi prilagođeni tako malim tijelima. Pomoću njih beba dobija dovoljne količine tečnosti, hranljivih materija ili lijekova potrebnih u određenim slučajevima.
Svjetlosna terapija beba u inkubatoru
Ako beba po rođenju dobije žuticu u inkubatoru se može izložiti fototerapiji koja je za bebu jako korisna a sprovodi se tako što se sterilne gazice stave na oči bebe a sav ostali dio tijela je izložen plavom svjetlu.
Ako je vaša beba u inkubatoru, podršku će vam pružiti Mrvice-udruženje roditelja prijevremeno rođene djece u Republici Srpskoj. Kontaktirajte ih putem njihove FB stranice.
Beba u inkubatoru: iskustva
Mnoge hrabre mame podijelile su svoja iskustva iz teškog i osjetljivog perioda kada su se njihove bebice lavovski borile za život. Njihove priče pročitajte u nastavku.
MamaKlik.com
Priča o tri bebe kojima je 6 mjeseci u maminom stomaku bilo dovoljno
Kako izgleda bolnica kroz crteže mame prijevremeno rođene bebe?