Pozvali su me iz vrtića da uzmem sina (3,5 godine) zbog visoke temperature. Nije imao drugih problema pa je pedijatar tražio da se uradi pregled urina i pokazalo se da je nalaz normalan. Osim crvenog grla sve drugo je bilo u redu i ljekar je zaključio da se radi o virusnoj infekciji jer je dijete živahno čim padne temperatura.
Međutim, temperatura je skakala i do 40,1 pa smo se trećeg dana bolesti odlučili da uradimo krvnu sliku i CRP. Leukociti su bili niski (3,9) kao i CRP, pa se naš pedijatar odlučio da ne daje antibiotik.
Četvrtog dana bolesti se sin probudio bez temperature, raspoložen ali se u nekoliko sati sav osuo. Sitne crvene bubuljičice su se pojavile na stomaku, ispod je koža bila crvena, a ubrzo se osip proširio i na vrat i butine.
Nije bilo svraba, a naš pedijatar je rekao da se radi o virusnom osipu koji ne treba liječiti i da će sve proći samo od sebe. Želim da znam nešto više o ovoj bolesti.
Koja je ovo bolest u stvari?
Bolest se zove trodnevna groznica, a stručni naziv je Exanthema subitum. Ponekad se naziva i rozeola (Roseola infantum). Tipično je za ovo oboljenje da veoma visoka temperatura traje tri (rjeđe četiri) dana, a onda je više nema, ali se tad javi osip po trupu koji se brzo širi. Zato se i naziva trodnevna groznica.
Kod beba se može javiti i otok limfnih čvorića, curenje nosića i proliv. Ovo se rijetko sreće poslije druge godine života. Osip NE svrbi, za razliku od alergijskih osipa (sa kojim se ponekad može pomiješati).
Koji virus je izaziva?
Izaziva je virus koji spada u familiju herpesvirusa (HV) – herpesvirus tip 6. Nema direktne veze sa onim herpesvirusom (HV 1 i 2) koji izaziva problem na usnama ili genitalijama. Veoma rijetko ovu bolest izaziva HV tip 7.
Kako se prenosi?
Lako – kontaktom sa bolesnim djetetom, a kako su bebe do dve godine najčešće pogođene, nisu rijetke mini epidemije po jaslicama i vrtićima. Inkubacija (period od ulaska virusa u organizam djeteta do pojave prvih simptoma i znakova bolesti) traje od 5 do 15 dana.
Koliko traje osip?
Par dana i nestane.
Da li je moje dijete opasno po okolinu?
Dok je dijete febrilno i osuto ono rasijava viruse i može zaraziti zdravu djecu iz okoline.
Ima li komplikacija?
Izuzetno se rijetko dešavaju, i to kod beba ili djece sa oštećenim imunitetum – produžena visoka temperatura uz blago i prolazno oštećenje funkcije jetre.
Može li dijete ponovo oboljeti?
Ne može!
Ova bolest ostavlja trajan imunitet.
Zašto je pedijatar tražio da se uradi pregled mokraće?
Mudra odluka – dijete NIJE imalo drugih jasnih simptoma koji su pratili veoma visoku tesmperaturu, pa je Vaš pedijatar želio da isključi urinarnu infekciju kao mogući uzrok febrilnosti.
Zašto ljekar nije dao antibiotik?
Zato što je ispravno procijenio da je u pitanju virusna bolest, a tu antibiotici NEMAJU šta da traže. Antibiotici NE MOGU dotaći viruse!
Da jeste dat antibiotik, ovaj bi se osip vjerovatno (ali pogrešno) pripisao alergiji na lijek.
Pedijatar je pitao da li u porodici ima frasa (febrilnih konvulzija) – zašto je to važno?
Exanthema subitum ide sa veoma visokom temperaturom, pa se febrilne konvulzije (“fras”) mogu očekivati kod ove bolesti. 5 do 35% beba sa ovom bolešću zaista dobije febrilne konvulzije. Ipak, to su skoro uvek djeca koja u porodici imaju nekoga sa febrilnim konvulzijama.
Ass.dr Goran Vukomanović, pedijatar
mojpedijatar.co.rs
Nakupine holesterola oko očiju – zašto nastaju i kako da ih uklonite?!