Strah u trudnoći i strah od poroda su sasvim normalni i očekivani. Tokom devet mjeseci trudnoće, kod trudnica se javljaju različite vrste strahova pa i pravi napadi panike. Buduća mama često osjeća napetosti, a najviše se plaši da li će s bebom sve biti u redu. Iskustva pokazuju da se, što je termin bliži, trudnica sve više plaši i brine o tome kako će porođaj proteći. I, naravno, da li će da boli, jer tada prirodno počinje da dominira i strah od porođajnih bolova.
Trudnoća je praćena burom emocija, ali vam možemo pomoći da se oslobodite onih negativnih, praćenih različitim strahovima, te da pobijedite svaki strah u trudnoći i strah od poroda i porođajnih bolova.
Ukoliko biste danas u svom bližem okruženju napravile anketu na temu “šta danas u svijetu predstavlja najveću moć?”, vjerovatno biste dobile mnoštvo odgovora: novac, politički uticaj, društveni položaj, pripadnost nekoj tajnoj organizaciji… Najmudriji odgovor glasio bi: najveća moć je u znanju i provjerenim informacijama.
Znanje je najmoćnije oružje u borbi protiv životnih nedaća. Njime ne samo da možemo uticati na okolinu, pa tako spriječiti stresne situacije, nego lako možemo kontrolisati i sopstvena osjećanja i način reagovanja na različite nadražaje.
Znanje je najefikasnije sredstvo i u borbi protiv straha u toku trudnoće!
STRAH U TRUDNOĆI I STRAH OD POROĐAJA – UPOZNAJTE NEPRIJATELJA!
Šta je, konkretno, strah?
To može biti osjećanje tjeskobe pri čemu zapravo i ne znamo čega se plašimo, ali i veoma intenzivno osjećanje kada jasno znamo čega se bojimo.
Strah od porođaja je u stvari strah od bola.
Nauka i medicina su u stalnoj potrazi za pronalaskom novih načina za umanjenje porođajnog bola.
Strah od porođaja stvorila je civilizacija. Vijekovima se u um svake djevojčice urezivala priča o neizdrživosti porođajnih bolova.
Zanimljivo je da žene iz mnogih primitivnih plemena ne osjete porođajni bol, a rađaju u gotovo neljudskim uslovima. Njihove kulture jednostavno ne poznaju strah od porođaja, a samim tim izostaje i bol.
Mehanizam djelovanja straha zaista je jednostavan: on stvara psihičku napetost, a ona fizičku.
Fizička napetost dovodi do grčenja cijelog tijela, prvenstveno materice, što dovodi do njenog nepravilnog rada i bola.
Samim tim, vrlo je jednostavno prekinuti ovaj začarani krug: naravno, uklanjanjem prve karike u lancu – straha.
Strah u trudnoći i strah od poroda: NE POTISKUJTE STRAHOVE!
Upoznali smo “neprijatelja” i pogledali ga direktno u oči. Ali nije dovoljno da ga samo jednom vidimo a potom opet sklanjamo pogled u stranu.
Da li vam je poznata rečenica: “Ja se ne bojim porođaja i porođajnog bola jer o tome uopšte ne razmišljam!”
Da li zaista vjerujete da je moguće da jedna žena ne razmišlja o tako važnom događaju u svom životu? Prava istina jeste da ona potiskuje strah.
Potiskivanje straha, kao i emocija uopšte, može biti veoma štetno jer on nema kuda da ode.
Ukoliko izbjegavamo da se suočimo s njim, strah od porođajnog bola samo će privremeno biti potisnut u dublje slojeve svijesti. Tamo će pritajeno “čučati”, čekajući da ispliva onda kada ga najmanje očekujemo.
Nikada ne potcjenjujte ovog neprijatelja! On će vrebati i ispoljiće se u najgorem mogućem trenutku, te će vam gotovo sigurno zagorčati život.
To se najčešće desi kada porođaj počne, pa je odlazak u porodilište praćen vikom i nervozom. Ili, još gore, ako on izađe na površinu u trenucima samog porođaja, porodilja se potpuno blokira i uspaniči, što dovodi do prekida saradnje s osobljem u porođajnoj sali.
Da vam se to ne bi desilo, nemojte potiskivati strah.
Suočite se sa trudničkim strahovima,
pretvorite ih u riječi!
Priznajte sebi šta vas konkretno plaši, podijelite svoje strepnje sa suprugom, majkom ili prijateljicama.
Možete čak napraviti skalu straha od 1 do 10, pa ćete vrlo brzo uvidjeti da ga uspijevate kontrolisati te da on vremenom biva manji.
Nemojte se stidjeti svojih emocija, a ponajmanje straha. Žena koja se pribojava porođaja ni u kom slučaju nije kukavica, to je prirodno, ne treba da osjeća stid, krivicu ili kajanje.
AKO IMATE STRAH U TRUDNOĆI DA ĆE SE DESITI NEKI LOŠ SCENARIO, ZAMIŠLJAJTE LAK POROĐAJ I MAŠTAJTE O BEBI
Trudnoća je period tokom kojeg možete leškariti koliko god želite, a da pritom ne osjećate grižu savjesti.
Dok se udobno smještene odmarate, zatvorite oči, dišite duboko i opuštajte tijelo, najprije glavu i vrat, potom ramena i ruke.
Trudite se da svoj um rasteretite negativnih misli i svakodnevnih briga.
Zamišljajte porođaj, kako odlazite u bolnicu i u najboljem redu, bez ikakvih komplikacija i patnje, rađate svoju predivnu, rumenu bebu i privijate je na grudi.
Zar nije predivan osjećaj?
Ovu vježbicu pred kraj trudnoće možete raditi svakodnevno jer će vas opustiti, oplemeniti i psihološki pripremiti za porođajni čin.
KAKO POBIJEDITI STRAH U TRUDNOĆI I STRAH OD POROĐAJA: NAORUŽAJTE SE ZNANJEM!
INFORMIŠITE SE O TRUDNOĆI, POROĐAJNIM DOBIMA I PRVIM DANIMA S BEBOM
Da biste uspješno pobijedile strah od porođajnog bola, do detalja se upoznajte sa svim što vas očekuje.
U prirodi čovjeka jeste da zazire od svega što mu je nepoznato.
Čin porođaja vijekovima je bio misterija, obavijan je velom tajni, a žene o svojim porođajnim iskustvima nikad nisu pričale.
U savremenom društvu situacija je potpuno drugačija.
Danas postoje mnogobrojni načini da se zbunjena i uplašena prvorotka do tančina upozna sa svim što je očekuje u porođajnoj sali.
U tu svrhu, u mnogim gradovima pri domovima zdravlja ili privatnim klinikama organizuju se škole za trudnice.
U njima se trudnice informišu o pravilnoj njezi tokom trudnoće, pripremaju se za porođaj i upoznaju sa svim što je neophodno da znaju tokom prvih dana s novorođenčetom.
Stručno medicinsko osoblje
upoznaje buduće porodilje
sa svim mogućim detaljima
tog nezaboravnog čina.
Uči se na koje sve načine porođaj može započeti, kada treba krenuti u bolnicu, kako će vas tamo primiti i pripremiti, kako izgleda sam čin porođaja i period neposredno nakon rađanja.
Ono što je naročito značajno – naučićete kako da prepoznate kontrakcije, kako da se relaksirate i disanjem ublažite porođajni bol.
Naoružana takvim znanjem!
Savremena mama više nema razloga da bude uplašena i zbunjena pred nepoznatim. Ona je opuštena, ne paniči, te odlično sarađuje s osobljem, a porođaj se najčešće završava bez komplikacija i rađa se zdrava beba.
Ukoliko u vašem okruženju nisu organizovane školice za trudnice, ne očajavajte!
Možete se upoznati sa svim neophodnim informacijama i putem literature, časopisa ili interneta.
Zamolite ginekologa/inju ili medicinsku sestru da vas upozna sa svim što vas očekuje u porodilištu i da vam da korisne savjete.
STRAH U TRUDNOĆI I STRAH OD PORODA: IZBJEGAVAJTE NEPROVJERENE, BAPSKE PRIČE
Klonite se poluistina, bapskih priča i predrasuda.
Tokom proteklih mjeseci vjerovatno su vas, bar u nekoliko navrata, uznemirile priče žena koje su imale veoma težak porođaj i loša iskustva.
Navodno, mnoge od njih porađale su se i po tri dana, u agoniji u dnu nekog mračnog bolničkog hodnika.
Njihove bebe su nekako uvijek bile “nevjerovatne” porođajne težine, a one su, iako tako sitne i krhke, stoički podnosile muke.
Ili, osoblje u porodilištima bilo je toliko nepažljivo da su gotovo sve obavljale same.
Glasine se kao grudva snijega spuštaju niz padinu – kotrljajući se sve više “rastu”.
Tako se dodaju neki fantastični detalji koji samo pojačavaju dramatičnost priče, čime se ona sve više udaljava od istine.
Da li ste se ikada zapitale kako je moguće da su sve te žene, poslije navodne golgote, ubrzo rodile još jedno dijete? Zar su oboljele od nekog poremećaja pamćenja?
Istina je da su one trpjele jake bolove, ali vi sada, kao već prekaljeni borci protiv straha od porođaja, znate i zašto.
Ne zato što se priroda, toliko okrutna i surova, nameračila na ženski rod, nego zbog onog lanca s početka priče: STRAH – NAPETOST – JAK BOL.
Klonite se, dakle, takvih priča, naoružajte se pravim informacijama, pobijedite strah od porođaja i opušteno dočekajte taj jedinstveni događaj, koji će vas zauvijek promijeniti i podariti vam najplemenitiju životnu ulogu – ulogu majke.
Samo se opustite!
Postoji nekoliko isprobanih metoda za savladavanje straha.
Evo konkretnih SAVJETA kako da očuvate smirenost tokom trudnoće i porođaja:
1. Drage trudnice, zamislite da ste na nekom mirnom mjestu
Zatvorite oči, dišite ujednačeno i zamislite da ste u nekom prijatnom okruženju – na mjestu na kojem ste bili ili nekom iz vaše mašte.
Fokusirajte se na oživljavanje svih elemenata ove scene, od boja do zvukova koje čujete. Pokušajte da se zadržite u ovoj situaciji bar pet minuta.
Praktikujte ovu tehniku nekoliko minuta svakog dana.
2. Razmišljajte o najboljem scenariju: Porođaj će biti bezbolan, beba i vi ćete biti dobro, sve će biti u redu
Mnogi sportisti primjenjuju ovu metodu – zamišljaju sebe u najboljem izdanju, kako postižu najbolje rezultate.
Prema istom principu, pokušajte da zamislite kako porođaj teče glatko, brzo, s vrlo malo bola, te da fizički i psihički potpuno odgovarate ovom izazovu.
Ideja je u tome da se um navikne na dobre stvari, jer u tom slučaju one će se zaista i događati!
3. Dišite pravilno – tehnika disanja za smirenje tokom trudnoće, kao i na porođaju, zaista pomaže trudnicama
Kada osjetite strah, usmjerite pažnju na disanje. Dišite sporo, a kada ispuštate vazduh, zamislite da se tim izdahom oslobađate svih briga i strahova.
Ako želite da naučite pravilne tehnike disanja koje će vam omogućiti brži, lakši i bezbolniji porođaj, pročitajte tekst na ovom LINKU.
Upoznajte strah, pobijedite ga i sretni dočekajte porođaj. Znanje je vaš najmoćniji saveznik u borbi protiv straha!
E.B./MamaKlik.com
Hormoni nakon porođaja: Promjene, hormonska neravnoteža, poremećaji, posljedice i savjeti