Kvalitet jastuka i dušeka presudan je za dobar san i zdravlje kičme. Ovo važi kako za odrasle, tako i za djecu, pogotovo što dušeci i jastuci utiču na pravilan razvoj djece i njihovog kičmenog stuba.
Djeci je neophodan udoban i prostran krevet da bi se dobro odmorila, osnažila i imala energije za sve izazove u toku dana.
Pisali smo o tome kakav jastuk treba da bude za djecu i da li bebe treba da spavaju na njemu. Više o tome možete pročitati OVDJE.
Dušek je veoma važan jer predstavlja potporu i podršku dijelovima tijela koji su nam teški – ramena i kukovi.
On se u tom dijelu najviše oblikuje prema nama – da bi noge, ruke i leđa ostali ravni. Kada ležimo, kičma treba da bude na isti način oblikovana kao i kada stojimo.
Dobra potpora za dijete
Što se tiče dušeka za dijete, najvažnije je da po svojoj veličini odgovara krevecu odnosno krevetu.
Prazan prostor između ivice kreveca/kreveta i samog dušeka ne smije da postoji.
Maksimalan razmak koji može da bude jeste do dva prsta, kako se ne bi desilo da dijete, a pogotovo mala beba upadne ili se zaglavi u tom prostoru.
Dušek ne bi trebalo da bude tvrd, ali ni previše mekan – da ulegne kad dijete legne već ga treba birati upravo po tome da li pruža dobru potporu.
Koje debljine treba da bude dušek za dijete?
Dušeci za djecu su tanji od dušeka za odrasle, zato što su djeca manje težine. Sa djetetovim uzrastom i povećanjem težine, mora da se poveća debljina dušeka. U tom smislu dušeci za bebe su najtanji, ali ni oni ne bi trebalo da budu previše tanki.
Snežana Milanovic, dipl. fizioterapeut iz Centra za korektivnu gimnastiku govori o tome da li treba birati žičane dušeke ili one od memorijske pjene:
Dušek sa metalnim oprugama ne traje dugo, nije udoban, vrlo brzo popušta na onom dijelu gdje je najveće opterećenje.
Sada se zna i da postoji štetno negativno zračenje metalnih dijelova koje je malog inteziteta, ali kome smo izloženi u dugom vremenskom periodu. Svakako prednost treba dati novim materijalima koji su dugotrajniji i zdraviji.
Dušek ne treba da bude previše tvrd, ali ni mekan da tijelo ulegne jer će u tom slučaju kičmeni stub da se iskrivi.
Spavanje na takvom dušeku može da dovede do deformiteta kičme kod djece u razvoju.
Ukoliko primijetite da je dušek na jednoj strani popustio, možete da ga okrenete i još neko vrijeme koristite a onda kupite novi kako bi dijete imalo zdrav i kvalitetan san.
Da li se dušeci smiju da se nasljeđuju?
Dušek ne bi trebalo da se nasljeđuje, pogotovo ako se radi o bebama.
U naslijeđenim dušecima nastaju gljivice i drugi mikroorganizmi koji mogu da štete bebi.
Pravilo o nenasljeđivanju dušeka manje važi za veću djecu, jer ona nisu toliko osjetljiva kao bebe.
Ako je neophodno da se dušek nasljeđuje, onda treba voditi računa da to bude iz poznate porodice, gdje se tačno zna ko je na njemu prethodno spavao, koliko je dušek čist, gdje se držao u međuvremenu.
Dušek ne smije da se čuva na mjestima gdje ima vlage i obavezno treba da bude dobro uvijen u plastični omotač.
Svaki dušek prosječno traje između osam i deset godina, o čemu treba voditi računa i kod nasljeđivanja.