Kako da napravim listu za cijelu nedjelju ili možda cijeli mjesec?
Dobra organizacija je osobina svake mame, sposobne da razmišlja o mnogo stvari istovremeno, pogotovo kada se nakon porodiljskog vrati i na svoj posao. Želimo da vas podsjetimo da i planiranje obroka može mnogo da uštedi vaše vrijeme i dozvoli da opuštenije počnete svaku nedjelju.
Da li ste već počeli da razmišljate o nedjeljnom planu obroka? Ovakav način planiranja će vam sigurno pomoći da se bolje organizujete za kupovinu, pripremu i čuvanje namirnica. Ukoliko iz nekog razloga ne možete da obroke spremate svaki dan, ovi savjeti će vam sigurno pomoći u organizaciji.
Svakodnevna kupovina namirnica je iscrpljujuća, a i često nemamo vremena da izlazimo i kupujemo svaki čas, pogotovo kada su bepci još mali.
Planiranje obroka može da bude i bez zamrzavanja. Napravite raspored za svaki dan, pa blagovremeno skuvajte kašicu za vaše mezimče.
Počnimo od najjednostavnijeg! Možete da skenite i odštampate sa sajta “Moj prvi zalogaj” BESPLATNI raspored obroka.
Raspored je podijeljen na odjeljke “doručak”, “užina”, “ručak”, “užina” i “večera”. Za početak možete koristiti i prijedlog obroka za jednu cijelu nedjelju.
Ne morate koristiti nekoliko šerpi za spremanje obroka!
Možete vrlo lako isplanirati obrok i za cijelu porodicu. Na primjer, spremate supu koju će svi ukućani da jedu. Prije nego što je začinite, izdvojite skuvano meso i povrće za bebinu kašicu, a ostatak supe začinite po želji za vas. I eto ☺ dobili ste vrlo lako dva obroka.
Iskoristite izobilje sezonskog voća da napravite kompote i džemiće, bez šećera naravno.
Skuvajte voće, dodajte chia semenke (da bi se smjesa zgusnula) i stavite u zamrzivač. Tako u zamrzivaču mogu da stoje par mjeseci.
Možete odvojiti i u teglice i staviti u frižider do 7 dana. Odličan prilog uz palačinke ili domaći kolač za užinu vašeg malca.
Igrajte se, smišljajte, šarajte vaše planere.
Ako je mališan već dovoljno stasao i već ste uveli dovoljnu količinu namirnica u bebinu ishranu uz primjenu “četiri dana čekanja”, možete isplanirati raznovrsniju ishranu.
- Odlučite koju ćete vrstu hrane praviti (koje meso, povrće, žitarice…).
- Napravite spisak namirnica koje nemate i koje treba da kupite za narednu nedjelju.
- Skuvajte na pari ili u vodi povrće koje ste odabrali, a u drugoj šerpi meso.
- Izblendirajte različito povrće sa različitim mesom i odvojte u zasebne kutijice.
- Preporuka je da u frižideru hrana stoji do 24h (može i 48h, ali radi bezbjednosti se uzima donja granica).
- Ostatak izblendirane kašice zamrznite u kockicama – koristeći posudu za led, ili druge posude po želji.
- Pripremljene žitarice nemojte zmrzavati, već ih odložite u frižider da stoje do dva dana.
- Svježe voće može da stoji nedjelju dana na sobnoj temperaturi ili u frižideru u zavisnosti od vrste voća.