Kako da mala spavaća soba za dvoje djece bude lijepa i funkcionalna? Kako uštediti prostor? Kako napraviti kompromis u izboru boja i namještaja ako imate dječake i(ili) djevojčice, ili pak tinejdžere?
Kako, kako, kako…? Kad u kući boravi dvoje ili više djece, to je sjajno jer uvijek imaju partnera za igru, razgovor, pa i malu svađu. 🙂 Ali kada se spomene izbor namještaja i uređenje njihovog zajedničkog prostora, znamo – već počinjete da se vrpoljite. Evo kako da soba za dvoje djece zadovolji želje i potrebe njenih “stanara”!
Dijeljenje sobe nikada i nikome nije lako. Ali, roditelji često nemaju izbora, jer u većini slučajeva životni prostor nudi ograničene mogućnosti.
Teško je tinejdžerima u osjetljivom periodu; teško je i kada je razlika u godinama između djece takva da apsolutno nemaju ista interesovanja. Jedno ulazi u pubertet a drugo, recimo, otkriva svijet igračaka.
Ponekad je komplikovano optimizovati i zajednički prostor za djecu suprotnog pola.
No, postoje određene ideje i rješenja koja vam mogu olakšati cijelu stvar.
Bilo da je dječja soba malena ili želite maksimalno iskoristiti i vizuelno uvećati postojeći prostor, to možete učiniti tako što ćete slijediti osnovna načela uređenja enterijera: Kako da postavite krevete da budu funkcionalni, kako da suptilno podijelite prostor u dvije cjeline bez teških pregradnih zidova, kakve boje da birate, ili vrstu namještaja…
Vašoj djeci će se vjerovatno svidjeti nova soba, a vi ćete maksimalno iskoristiti i urediti njihov zajednički prostor tako da svakom djetetu pružite privatnost.
Prednost suživota malih cimera je i u tome što će razvijati snažan osjećaj za brata ili seku, povećavati empatiju i prijateljski odnos koji će trajati tokom cijelog života.
Pogledajte naše ideje za uređenje sobe za dvoje ili više mališana:
Mala soba za dvoje djece: Koristite pastelne boje za vizualno veću sobu
Pastelne boje, osim što unose veliku dozu optimizma u prostor, isto tako ga vizuelno povećavaju i omekšavaju.
Umirujuće su i lako se kombinuju, tako da možete da posegnete za standardnim nijansama i za dječake i za djevojčice, ako imate mlađu kćerkicu i sina.
Ove sladoledne boje se dopadaju svim uzrastima, osobito sanjalicama, tinejdžerkama i curicama, zato – ne štedite na njima.
Kako podijeliti dječju sobu za dječake i djevojčice: Kombinujte tople i hladne tonove za optički podijeljen prostor
Tople boje poput žute i hladne poput plave, dobitna su kombinacija jer unose živost ali i mir u sobu.
Žuta i plava su dvije boje koje se, složićete se, najljepše slažu.
Podsjećaju na sunce, nebo, more i zabavu, a prave distinkciju u prostoru i dijele ga na dio za djevojčice i dio za dječake.
Ovim izborom izbjeći ćete klišeiziranu roze-plavu kombinaciju, ali ćete zadovoljiti estetske potrebe i kćerkice i sina.
Soba za dječake i djevojčice: Poigrajte se detaljima i bojama
Isti štos sa intenzivnim bojama možete da primijenite i na detalje u sobi, te napravite zonu za dječačića i za djevojčicu.
Na slici ispod, mama (ili tata) su se poigrali bojom zavjesa koja je predominantna i pravi ugođaj za oba djeteta.
Na jednom prozoru dominiraju plave, a na drugom intenzivne roze zavjese. Boje zidova koji se spajaju su slične, a jastučići raznobojni i povezuju prostor u koherentnu cjelinu.
Soba za dvoje djece i jeftino rješenje: Zavjese na sredini mogu podijeliti sobu na dva dijela
Zavjese mogu da nam posluže i kada sobu treba da podijelimo na dvije cjeline. Ovaj poduhvat je poprilično lak, jednostavan i finansijski izvodljiv.
Sve što treba jeste da postavite vodilice za zavjese na plafon, dužinom koja vam odgovara i – voila! – soba se pretvorila u dvije.
A po potrebi ponovo u jednu, kad tkanine razmaknete i zavežete ih, recimo, predimenzioniranim, veselim mašnama.
Ukoliko samo jedan dio sobe ima prirodnu rasvjetu, pojačajte svjetla u unutrašnjosti, ogromnim lampionima koji će kompenzovati manjak svjetlosti. Ili ogledalima, u sobama starije djece (koja ih neće u igri oštetiti i pritom se ozlijediti), a koja ce reflektovati svjetlost i dati posebnu širinu prostoru.
Kako pregraditi sobu za dvoje djece: Police umjesto pregradnih zidova
Pregradni zidovi mogu u potpunosti ili djelimično da razdvoje prostoriju. Roditeljima često ova opcija ne odgovara, jer se kao rezultat pojavljuju dva zaista skučena sobička, uz činjenicu da je jedan uvijek frekventan (dijete iz druge prostorijice mora da prođe kroz prvu da bi izašlo iz sobe).
Mališanima je sasvim dovoljno obezbijediti male pregrade u vidu funkcionalnih polica ili transparentnih lajsnica širine uzglavlja kreveta (kao na slici), koje će propuštati dnevnu svjetlost sa prozora, neće ugušiti prostor, a podariće klincima određenu dozu privatnosti i osjećaja ličnog prostora.
Da – i knjige će im biti na dohvat ruke. 😉
Uska i dugačka soba za dvoje djece – iskoristite zidove!
Ako je dječja soba dugačka a oskudno široka, nećete moći da podesite krevete “na L”, poput ugaonih garnitura. Postavite krevete cijelom dužinom, a suprotni zid neka bude rezervisan za radne stolove, TV ili ormariće.
Dva uzglavlja može da dijeli i ormarić za posteljinu ili druge potrepštine, pa ćete mali prostor lako dovesti u stanje urednosti. I najmanji nered u maloj sobi izgleda kao da je kroz nju protutnjao tajfun, a to nas fakat nervira. :-/
Kreveti na izvlačenje
Ovi su kreveti prava fantazija jer u tren oka pretvaraju dječju spavaću sobu u sobu za igranje.
Bilo da se iz jednog kreveta izvlači drugi, treći… ili krevet oponaša ladicu ispod platforme za igru, ovo rješenje je idealno za “kupovinu” dodatnog prostora u sobama za mališane.
Budete li imali krevet viška, djeca mogu pozvati drugare u goste. Čista petica za pidžama party! 😀
Murphy kreveti za djecu: Moderno i funkcionalno!
Ova presimpatična rješenja funkcionišu na sličnom principu kao kreveti na izvlačenje. Ormar (ili radni sto), jednim se potezom pretvaraju u površinu za spavanje. Izgledaju otkačeno i egzotično, funkcionalni su i čuvaju prostor za druge aktivnosti.
Kreveti na sprat za djecu
Kreveti na sprat su popularno rješenje ako imate dvoje ili više djece.
Možete da birate između različitih verzija, tako da ne morate da pravite kompromis već se jednostavno odlučite za dizajn koji preferirate i koji se uklapa u dimenzije spavaćeg prostora.
Bilo da su kreveti jedan iznad drugog, ili je ispod svakog kreveta smješten radni sto, ormarić, polica za igračke…. potrebe mališana biće zadovoljene.
Ukoliko izaberete one sa toboganom, vjerujemo da će se vaši klinci skakati do plafona od sreće, pa im merdevine neće biti ni potrebne 😉 … Šalimo se , naravno. Više o krevetima na sprat možete pročitati na ovom LINKU.
Spojeni a razdvojeni dječji kreveti
Ovo je potpuno jednostavan trik. Ne trebaju vam specijalni “spejs šatl” kreveti da biste napravili čudo.
Jednostavno klasične dječje krevete spojite tako da se dodiruju uzglavljima, ili ih razdvojite kao na fotografiji br. 3.
Tako će mališani dobiti svoju dozu privatnosti bar kad idu na spavanje i neće biti u prilici da animiraju jedno drugo, te prolongiraju noćni san igrom do beskonačnosti. 🙂
Spavaća soba za dvoje djece. Ili za igranje… Rješenje kao u vrtiću
Ovo je prava Lego igra za roditelje (a da pritom ne mislimo na situaciju kada u mračnoj sobi stanete na kockicu na podu… a djeca tek zaspala…). 😀
Ovakvi kreveti se često koriste u vrtićima, a možete da ih spajate, razdvajate, stavljate jedan na drugi, podešavate visinu ili broj ležaja, skladno broju djece ili malih gostiju koji borave tu noć kod vas.
Još jednom ura za pidžama party. Pogledajte ove male i otkačene, funkcionalne krevete. Nisu li preslatki?
Tekst i kolaži: Erna Bučinski/MamaKlik.com